۲۲۲نکته‌ی کاربردی برای آشنایی پدران و مادران با ویژگی‌های آموزش‌ در پایه‌ی اول ابتدایی

 

مؤلفان: دکتر مرتضی مجدفر .  ابراهیم اصلانی . دکتر لیلا سلیقه‌دار

ناشر: امرود  (۸۸۳۴۵۲۱۷  -۰۲۱) 

چاپ چهارم ۱۳۹۱ / ۱۶۰ صفحه خشتی / مصور- دو رنگ /

این کتاب جلد اول از مجموعه‌ی هفت جلدی کتاب‌ها‌ی راهنمای آموزشی امرود به شمار می‌رود که بعد از انتشار سه کتاب دیگر از همان مجموعه عرضه می‌شود.


روان‌شناسان معتقدند آغاز مدرسه یکی از مهم‌ترین استرس‌های زندگی هر انسانی است. اگرچه امروز به مدد امکاناتی چون وجود دوره‌های پیش‌دبستانی، حضور انواع رسانه‌ها در زندگی مردم، گستردگی اطلاع‌رسانی و افزایش حساسیت پدران و مادران در مورد فرزندان، از شدت مشکلات مربوط به ورود به مدرسه کاسته شده است، اما به دلایل دیگری، هم‌چنان کلاس اول ابتدایی برای همه، اعم ازپدران و مادران، عوامل مدرسه و حتی خود کودک با اهمیت است. سطح تحصیلات والدین بالاتر رفته و به همان نسبت توقعات و انتظارات آن‌ها از زندگی، آینده و فرزندان تغییر یافته است. گسترش پدیده‌های تک‌فرزندی و کم‌فرزندی هم حساسیت والدین را در مورد آینده و سرنوشت فرزندشان افزایش داده است.

از طرف دیگر، همه به این نکته واقف شده‌ایم که « آغاز»ها چقدر مهم و تأثیر گذارند. یک آغاز خوب می‌تواند ضامن موفقیت باشد و یک آغاز بد یا ناقص، می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات بعدی باشد. اول دبستان، آغاز آغازهای مدرسه‌ای است و این یعنی، خشت اول!

همان‌گونه که برنامه‌هایی برای آماده‌سازی کودکان جهت ورود به اول دبستان اجرا می‌شود، باید تمهیداتی نیز برای آماده‌سازی والدین جهت همراهی مطلوب با فرزندانشان اندیشیده شود. به‌طور معمول، برای والدین و به‌ویژه آن‌هایی که اولین فرزندشان را راهی مدرسه می‌کنند، چندین هفته‌ یا ماه طول می‌کشد تا متوجه شوند که در چه موقعیتی قرار گرفته‌اند. بسیاری از والدین تا بجنبند، ماه‌ها گذشته است و آن‌ها با ناشی‌گری‌ها و خطاهایشان، برای خود و فرزندشان مشکلاتی به‌‌وجود آورده‌اند.

این کتاب برای والدین کلاس اولی‌هاست. اگر آموزگاران پایه‌ی اول می‌خواهند اولیای آن‌ها از ابتدا عاقلانه و منطقی رفتار کنند، اگر می‌خواهند سر‌رشته‌ی امور از دست‌شان در نرود و اگر می‌خواهند ‌آن‌ها با آمادگی کافی با مسایل فرزند کلاس اولی خود روبه‌رو شوند، این کتاب راهنمای بسیار مناسبی برای شماست. به‌ویژه در سال تحصیلی جاری که طرح همسوسازی برنامه‌ها و کتاب‌های درسی پایه‌ی اول ابتدایی با برنامه‌ی درسی ملی در شرف اجراست و اولیا ممکن است به دلیل تغییر کتاب‌های درسی، اندکی نگرانی داشته باشند، محتوای این کتاب می‌تواند یاریگر آموزگاران و اولیا باشد.

کتاب با هدف ایجاد آمادگی و آشناساختن والدین با مسایل کودکان کلاس اولی به نگارش درآمده است. مطالب کتاب در ۱۵ فصل تنظیم شده است. مؤلفان سعی کرده‌اند به تمامی ابعاد موضوع بپردازند و برای سهولت مطالعه، مطالب موردنظر را در قالب نکته‌هایی مجزا از هم ارائه کرده‌اند. کتاب به نوعی می‌تواند پل ارتباطی بین خانه و مدرسه هم باشد.

فصل اول، چکیده‌ای از روان‌شناسی رشد کودک ۶ساله است. فصل‌های دوم، سوم و چهارم به آمادگی‌ها و اقدامات اولیه‌ی والدین برای قبل از شروع مدرسه اختصاص دارد. فصل پنجم نکته‌هایی درباره‌ی جشن شکوفه‌هاست. فصل‌‌های شش، هفت و هشت به موارد متنوعی از مسایل آموزشی پرداخته است. فصل‌های نهم، دهم و یازدهم به مشکلات و اختلالات رایج این دوره مربوط است. فصل‌های باقیمانده‌ی کتاب هم نکته‌های خاصی را مطرح می‌کنند که هر یک به‌نوبه‌ی خود برای پدران و مادران اهمیت دارد.

مخاطب اصلی کتاب، والدینی هستند که فرزند آماده‌ی ورود به دبستان دارند. کتاب می ‌تواند برای آموزگاران، مدیران و معاونان مدارس نیز بسیار مفید باشد. پیشنهاد می‌شود مدیران مدارس با تدارک برنامه‌های آموزشی برای والدین، بر اساس محتوای کتاب حاضر آنان را در مسیر افزایش آمادگی و دانش همراهی کنند.

آموزگاران با مطالعه‌ی کتاب، هم می‌‌توانند با والدین همدل و هماهنگ شوند و هم دانش تربیتی خود را ارتقا دهند.

مطالعه‌ی کتاب به دست‌اندرکاران مسایل آموزش ابتدایی، کارشناسان دوره‌ی ابتدایی ادارات آموزش‌و‌پرورش، مربیان و مشاوران نیز توصیه می‌شود.